Alpy włoskie zachwycają

W dobie XXI wieku coraz więcej z nas wybiera wakacje w górach zamiast ciepłych krajów. Jest tak, gdyż zdecydowanie wolimy spędzać czas aktywnie i zdrowo, czyli chodzić po górach , jeździć na nartach niż wylegiwać się na plaży. Myśląc o takim wypoczynku wybieramy przede wszystkim włoskie Alpy, które zachwycają już samym wyglądem. Dlaczego?

d

Otóż włoskie Alpy kuszą swym wysokogórskim pięknem i licznymi atrakcjami. Wystarczy zarezerwować nocleg np. przez portal Wimdu i poznać rejon wymarzony dla miłośników aktywnych form spędzania wolnego czasu oraz tych, którzy uwielbiają zróżnicowane krajobrazy. Popularnością cieszy się tu zarówno turystyka piesza, jak i bardziej wymagająca wspinaczka. Prawdziwą karierę zrobiły jednak we włoskich Alpach sporty zimowe, w szczególności zaś narciarstwo, gdzie można poszaleć na nartach, a przy okazji ujrzeć wspaniałe zabytki.

Alpy są wyjątkowo zróżnicowane pod względem krajobrazowym. Krajobraz ów ukształtował się głównie przez procesy glacjalne (zlodowacenie plejstoceńskie, lodowce współczesne). Obfitują tam liczne kocioły lodowcowe, strome stoki, szerokie i boczne doliny, ciekawe formy grzbietów. Swoiste dla górzystych terenów alpejskich jest występowanie jezior polodowcowych, jak np. Como, Garda, Iseo, Lugano, Maggiore, Orta. Lodowce włoskich Alp obecnie występują na wysokościach 3200 – 3500 m n.p.m. Najwięcej występuje ich w masywie Mont Blanc i Monte Rosa. Największy lodowiec włoskich Alp to – tzw. Forni w masywie Cevedale o powierzchni 17 km2.

e

Klimat i warunki terenowe tych gór sprzyjają wypoczynkowi i uprawianiu sportów zimowych. Wokół włoskich jezior alpejskich umiejscowione są znane miejscowości turystyczne: nad jeziorem Garda jest to – Riviera, Bardolino, Gardone i Riva; nad jeziorem Maggiore są to miejscowości – Laveno, Stresa, Arona czy Verbania; nad Como – Como, Cernobbio, Menaggio czy Varenna. Główny rejon koncentracji ośrodków narciarskich w Alpach włoskich to Dolina Aosty, a najwięcej miejscowości turystycznych znajduje się w obrębie masywu Mont Blanc. Na terenie włoskich Alp znajdują się dwa parki narodowe: w masywie Ortles-Cevedale – park SteMo o powierzchni 950 km2; oraz w dolinie Aoisty i Oero – park Gran Paradiso o powierzchni 600 km2. W alpejskich parkach zachowało się wiele unikatowych gatunków flory i fauny alpejskiej, wśród których na specjalną uwagę zasługuje orzeł królewski.

 

Natomiast w Alpach włoskich najważniejszymi miastami są Turyn i Trydent. Pierwszy z nich jest głównym ośrodkiem kulturalno – gospodarczym północnych Włoch, oferującym turystom liczne atrakcje. Trydent z kolei to miasto sztuki, historii i spotkań między kulturą włoską i środkowoeuropejską. Ważnym katalizatorem rozwoju turystyki w rejonie włoskich Alp są międzynarodowe szlaki komunikacyjne. Przechodzą tędy drogi łączące Płw. Apeniński z resztą Europy.

g

Mam nadzieję, że z powyższego jasno wynika dlaczego Alpy włoskie zachwycają coraz większą rzeszę osób. W Alpach mamy nie tylko piękne góry, po których można wspinać się, ale także wiele stoków, by pojeździć na nartach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *