co musisz wiedzieć o heliskiing?

Nasza przygoda z heliskiing rozpoczyna się od przeszkolenia lawinowego, następnie wsiadamy do helikoptera, który unosi nas wysoko w niedostępne partie gór. Maszyna podlatuje bardzo nisko zbocza, następnie zakładamy narty, zapinamy kombinezon i skaczemy prosto w biały nienaruszony puch.

Taki zjazd jest marzeniem wielu narciarzy. Jeżeli nawet te najbardziej wymagające nartostrady nie są dla Ciebie już przyjemnością, to heliskiing są tym czego powinieneś spróbować. Jak wiadomo dla narciarza, czy snowboardzisty nie ma nic lepszego niż wyznaczenie pierwszego śladu na nietkniętym dotąd stoku.

heliskiing

źródło: pixabay.com

Gwarancją satysfakcji poza tym, że jeździmy poza wyznaczonymi trasami, jest biały śmiesznie puszysty śnieg oraz góra, która im jest dłuższa i bardziej stroma, tym lepsza. Ta forma narciarstwa wymaga od nas sporych umiejętności i oznaczona jest sporym ryzykiem, Ale jak to się mówi – nie ma ryzyka nie ma zabawy! Niestety zabawny zjazd po dziewiczej trasie może zostać przerwany przez lawinę, ponieważ narciarstwo poza trasowe odbywa się w rejonach o dużym zagrożeniem lawinowym. Podczas takiej jazdy musimy być wyposażeni w specjalny sprzęt, który jeżeli nie zdążymy uciec przed lawiną, pozwoli nam przeżyć. Na taki sprzęt składa się m.in. plecak typu airbag z systemem utrzymującym narciarza na powierzchni lawiny i z AvaLingiem, czyli urządzeniem do oddychania pod śniegiem, sonda lawinowa oraz radiowe nadajniki, które pozwolą zlokalizować zasypanego człowieka oraz lekką aluminiową łopatę.

heliskiing

źródło: pixabay.com

Choć sport ten nie jest bezpieczny, aby zapewnić minimum bezpieczeństwa, to operatorzy dostosowują do umiejętności narciarzy (w helikopterze znajduje się ich minimum 4). Takie elementy jak wysokość i długość stoku, czy czas zjazdu. Na stokach towarzyszy nam przewodnik, warto skorzystać z jego porad, szczególnie jeżeli chodzi o wybór nart (szczególnie poza Europą nie jesteśmy odpowiedzialni za ich transport). Do jazdy w puchu potrzebujemy szerszych, dłuższych oraz mniej talkowanych niż carvingowe nart.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *