Kiedy dostaniemy free skipass?

Ci z nas, którzy uwielbiają oddawać się białemu szaleństwu z pewnością wiedzą, co oznacza określenie free skipass. Ja przyznaję się, że do tej pory tego nie wiedziałam. Otóż określenie to oznacza nic innego jak biały tydzień. Na czym ten free skipass polega? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

 d

 

Otóż wiele ośrodków narciarskich aby przyciągnąć narciarzy oferuje tak zwany tydzień darmowych nart (free ski, po włosku settimane bianche czyli, biały tydzień). Oferta polega z reguły na tym, że jeżeli przyjedzie się w określonym tygodniu do danej miejscowości (zazwyczaj jest to pierwszy tydzień grudnia, czasem jeszcze w listopadzie) to do noclegu w hotelu lub wynajętym apartamencie dostajemy zupełnie za darmo 6 – cio dniowy skipass czyli bilet na wszystkie wyciągi w danej dolinie. Oczywiście podstawowe ryzyko polega na tym, że śniegu może jeszcze w ogóle nie być albo jest, ale tylko w wyższych partiach gór. We Włoszech takie propozycje mają m.in. miejscowości tj. Madonna di Campiglio, Cortina Di Ampezzo, Livigno, Val di Sole, Bormio, Marilleva. Co zatem zrobić, aby dostać taki darmowy skipass?

 e

Tak więc żeby otrzymać darmowy skipass, wystarczy zarezerwować tygodniowy pobyt w którymś z włoskich hoteli (te również na początku i na końcu sezonu są tańsze). Po zameldowaniu, w recepcji dostaniemy kartkę, którą w kasie wyciągu wymieniamy na karnet. Dwa leżące obok siebie popularne włoskie stacje – Val di Sole i Passo Tonale w tym sezonie proponują free ski w terminach: 11-19 grudnia i 26 marca-10 kwietnia. Na ich stronach internetowych można znaleźć namiary na hotele (z cennikami). W Dolinie Słońca najpopularniejsze kurorty to Madonna di Campiglio i Folgarida. Tam mieszczą się główne stacje wyciągów regionu Skirama Dolomiti Adamello-Brenta. Na narciarzy czeka około 200 km tras. Wszystkie są połączone ze sobą – z Madonny do Folgaridy bez problemu dostaniemy się na nartach. Noclegu warto jednak poszukać w mniejszych miasteczkach, oddalonych stamtąd o kilka kilometrów – np. Dimaro, Mezzana czy Peio. Trzygwiazdkowy hotel można znaleźć bez problemu za ok. 200 euro/osobę. Atutem takich miejsc jest również dowóz na stok bezpłatnym busem, jeżdżącym co pół godziny.

 f

Reasumując free skipass to biały tydzień darmowych wyciągów. Oferty takie możemy znaleźć np. w wybranych hotelach, pensjonatach i apartamentach we włoskich Alpach, ale nie tylko. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że taki darmowy biały tydzień bardzo ucieszy niejednego narciarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *