Kraina Jezior Alpejskich na północy Włoch

W każdym jednym państwie na całym świecie zapewne jest taka kraina jezior, która zachwyca. Tak też jest na północy Włoch. Właśnie tam jest Kraina Alpejskich Jezior, która jest prawdziwym skarbem natury. W krainie tej są malownicze jeziora, które są wcięte między włoskie góry Alpy. Jeziora te od dawien dawna przykuwały przykuwają i będą przykuwać uwagę wielu romantyków. W dzisiejszych czasach np. nad jeziorem Garda czy jeziorem Como chętnie przyjeżdżają turyści i to nie tylko z Polski. Postępują tak, aby pożeglować, powędrować po okolicy lub odpocząć nad brzegiem jeziora.

 c

Kraina Alpejskich Jezior obejmuje swym zasięgiem 5 dużych jezior o bardzo zróżnicowanym charakterze. I tak oto od zachodu na wschód są to kolejno: Jezioro Maggiore Jezioro Lugano, Jezioro Como, Jezioro Iseo i Jezioro Garda. Każdy z tych pięciu Jezior powstał podczas ostatniego zlodowacenia. Jak do tego doszło? Otóż doliny wyżłobione przez jęzor lodowca, który spływał z alpejskich zboczy, wypełniły się wodą z topniejącego lodu. Skoro wyjaśniłam już, jak powstały owe jeziora alpejskie to teraz pokrótce je scharakteryzuje.

Oto one:

 

  1. JEZIORO GARDA.

Największe, najbardziej znane i najczystsze jezioro we Włoszech. Położone w pobliżu Alp, leży w granicach 3 prowincji Włoch: Trydent, Werona i Brescia. Wokół jeziora znajduję się wiele miejscowości turystycznych i znanych kurortów. Sprzyja temu stosunkowo łagodny, śródziemnomorski klimat. Ciekawostką jest fakt, że wokół jeziora rosną cyprysy, oliwki, pomarańcze czy nawet palmy. Wzdłuż wybrzeża znajduje się kilkanaście znanych miejscowości wypoczynkowych. Wśród nich m.in. Sirmione znajdujące się na półwyspie na południowym brzegu jeziora.

 d

  1. JEZIORO ISEO.

Jezioro polodowcowe, położone w podalpejskiej dolinie Val Camonica w regionie Lombardia. Wokół jeziora znajdują się znane miejscowości wypoczynkowe. Popularny jest tutaj windsurfing, nurkowanie, żeglarstwo i wędkarstwo. Region wokół jeziora słynie także z produkcji oliwy z oliwek. Jezioro to mierzy 24 km długości i 5 km szerokości.

  1. JEZIORO COMO.

Otóż Jezioro di Coma tworzy najbardziej przejmującą scenerię, gdyż akwen jest długi na 50 km i szeroki na 5 km, a jego głębokość sięga nawet 410 m, co czyni go najgłębszym jeziorem Europy. W wielu miejscach brzeg jest wysoki i urwisty, a nad północnym krańcem górują surowe Alpy. Nad południowym brzegiem jeziora znajduje się miasto Como, w którym kontynuuje się tradycje produkcji jedwabiu. Spacerując po mieście dochodzi się do XIV – wiecznej marmurowej katedry Santa Maria Maggiore, przy której znajdują się posągi Pliniuszów. Inne ciekawe miasta wokół jeziora to Bellagio, dokąd można popłynąć łodzią i Lecco z bazyliką i XIV – wiecznym mostem.

e

  1. JEZIORO LUGANO.

Jezioro Lugano znajduje się na granicy Włoch i Szwajcarii, położone jest w Alpach Lugańskich. Wokół niego znajduje się wiele prestiżowych miejscowości wypoczynkowych, ale z uwagi na górskie położenie jeziora woda jest tutaj zimna i nie nadaje się do plażowania.

  1. JEZIORO MAGGIORE.

Jezioro Maggiore położone jest w Alpach Zachodnich, u podnóża Alp Lombardzinskich. Na jeziorze występuje szereg wysp, z których najbardziej znane są Wyspy Borromee. Rejon jeziora Maggiore charakteryzuje się korzystnym, łagodnym śródziemnomorskim klimatem, co sprzyja rozwojowi roślinności. Nad brzegiem jeziora powstało wiele miejscowości uzdrowiskowych i rozwinął się ożywiony ruch turystyczny.

f

Mam nadzieję, że z powyższego, krótkiego opisu jezior alpejskich wynika, iż naprawdę warto wybrać się w takie miejsce, jakim jest Alpejska Kraina Jezior na północy Włoch.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *