Narty biegowe – sprawdź swoje możliwości

Narty biegowe, to sport nie dla każdego. Jest to sport wytrzymałościowy, który wymaga od nas dużej siły i wytrzymałości fizycznej. Sprawdź, czy jest on dla Ciebie.

Narciarstwo biegowe, to powrót do początków narciarstwa. Kiedy jeszcze nie było
specjalnych wyciągów i idealnie wygładzonych wyciągów, po których zjeżdżamy z łatwością. W narciarstwie biegowym polegamy jedynie na sile swoich mięśni. Nie wspomagamy się nowoczesną techniką i różnymi udogodnieniami. Najważniejsze jest to, że pomimo wkładanego w ten sport wysiłku jest to najmniej kontuzyjna forma narciarstwa. Tutaj nie mamy zawrotnych prędkości, dzięki czemu groźne urazy raczej nie mają prawa się zdarzyć. Technikę narciarstwa biegowego opanujemy bardzo szybko. Nie potrzebujemy wielu godzin spędzonych na nauce zjazdów narciarskich z instruktorem.  Dzięki narciarstwu biegowemu mamy czas na podziwianie piękna zaśnieżonych gór. Jeśli chcemy spróbować swoich sił w narciarstwie biegowym, nie kupujmy od razu nowych nart biegowych i kijków. Najpierw je wypożyczmy i sprawdźmy, czy ten sport jest dla nas.

narty biegowe

Jak przygotować się do narciarstwa biegowego?

Oczywiście przed rozpoczęciem sezonu, ważne są treningi, które wzmocnią mięśnie naszych nóg. Dzięki temu zwiększymy swoją siłę i wytrzymałość. Jeśli już stwierdzimy, że ten sport jest dla nas, czas zakupić buty biegowe. Powinny być one dobrze dopasowane, nie mogą nas ocierać w żadnym miejscu. Warto wziąć rozmiar o jeden większy. But nie może być zbyt dobrze dopasowany, ponieważ podczas biegu będzie nam zimno w stopy. Podczas biegu stopa pracuje i musi mieć trochę luzu. Trzymajmy się zasady, że najpierw wybieramy dobry but, a dopiero później wiązania. Narty kupujemy pod okiem profesjonalisty, który nam doradzi i bardzo dobrze się na tym zna. Warto pamiętać o tym, że w tym przypadku narty dobieramy do swojej wagi, a nie do wzrostu. Natomiast według wzrostu dobieramy kijki . W stylu klasycznym kijki powinny być krótsze od naszego wzrostu o 30 centymetrów, natomiast w stylu łyżwowym, różnica pomiędzy wzrostem a długością kijków powinna wynosić 20 centymetrów. Na początek wystarczą nam kije aluminiowe. Jeśli już nabierzemy wprawy, możemy zainwestować w droższe rozwiązanie, a mianowicie w kije z włókna szklanego.

A Wy co myślicie o narciarstwie biegowym?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *