Prowansja – południe Francji, które trzeba zobaczyć.

   Prowansja to prawdziwa gratka dla osób kochających piękno naturalnej przyrody i tereny nie skażone przez domy ze szkła oraz betonowe bloki. Prowansja to zapach świeżych ziół, ogromne ogrody oliwne, barwne kwiaty i zabytkowe domy, w których czas się zatrzymał.

prowansja2

   Ten malowniczy teren zawdzięcza swoje piękno niezwykłemu położeniu. Prowansja leży nad morzem śródziemnym, z jednej strony mamy widok na lazurowe wybrzeże, natomiast z drugiej strony otoczona jest pasmem Alp. Najważniejsze miasta w Prowansji to Nicea, Marsylia, Tulon, Aix, Cannes oraz Antibes.

   Na jej terenie panuje łagodny klimat, lato jest gorące i suche, a zima dosyć łagodna i krótka. Oczywiście im bliżej Alp, tym klimat staje się bardziej Alpejski. W Prowansji przeważają skaliste, malownicze doliny, natomiast w rejonach wschodnich są tereny górskie i wysokogórskie.

Jakie miasta należy odwiedzić będąc w Prowansji?

   Obowiązkowo należy zajrzeć do Marsylii. Jest to drugie co do wielkości miasto we Francji. Jest tam wiele zabytkowych miejsc, które warto zobaczyć np.: Bazylika Notce-Dame, Fort Św. Jana w starym porcie, czy Ratusz z XVII wieku. Kolejnym pięknym, zabytkowym miastem jest Arles, położone w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Leży pomiędzy miejscowością Nimes a Marsylią. W tym miejscu znajdziesz wiele zabytków z kultury romańskiej i rzymskiej. Ma ono bogatą historię, Arles zostało założone już w VI wieku p.n.e. przez Greków. Będąc w tym mieście warto odwiedzić amfiteatr z I wieku naszej ery, koniecznie trzeba zobaczyć termy Konstantyna, Markerem, kryptoportyk, piękne kościoły, place oraz teatr. Oprócz tych wymienionych zabytków znajdziecie wiele innych ciekawych miejsc. Dzięki swojemu pięknu i historii w tym mieście można znaleźć inspirację. Z pewnością odnalazł ją tutaj Vincent Van Goch, który podczas swojego rocznego pobytu  stworzył ponad 300 dzieł.

lawenda

   Prowansja inspiruje i daje możliwość poczucia radości z życia. Jej piękno, pyszna kuchnia, malownicze pola lawendy, krajobrazy i słynne winnice przyciągają co roku tysiące turystów. W tych rejonach można się zrelaksować i wypocząć. Pamiętaj o tym, że jeśli chcesz dokładnie poznać Prowansję musisz ją odwiedzić kilkukrotnie. Jej piękna nie da się opisać w żadnym artykule ani książce. O tym trzeba się przekonać na własnej skórze.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *