Turyn – stolica elit najważniejszym ośrodkiem kulturalnym we Włoszech

Bardzo często wyjazdy na narty łączymy ze zwiedzaniem okolicznych atrakcji. Jedną z takich atrakcji podczas wypadu we Włoskie góry jest zwiedzanie Turynu. Turyn to miasto włoskie położone w jego północno – zachodniej części. Jest stolicą prowincji Piemont. Patronem miasta Turyn jest św. Jan Chrzciciel, którego święto obchodzone jest 24 czerwca. Owe miasto jest głównym ośrodkiem gospodarczo – kulturalnym. Z tego też względu mówi się o nim, że jest stolicą elit i najważniejszym ośrodkiem kulturalnym. Dlaczego? W tym artykule postaram się pokrótce odpowiedzieć na to pytanie.

 turyn

Po pierwsze Turyn jest największym wraz z Mediolanem ośrodkiem przemysłowymi, kulturalnym i akademickim Italii. Ponadto jest czwartym, co do wielkości miastem Włoch. W jego skład miejski wchodzą miejscowości, takie jak: Rivoli, Veneria, Nichelino, Settimo oraz Grugliasco. Turyn położony jest na szeroko urodzajnej równinie, na wschód od Alp, dzięki czemu jest jednym z największych centrum przemysłowym Włoch. Nie tylko dobrze prosperuje tutaj przemysł środków transportu, który jest doskonale rozwinięty, ale również przemysł: maszynowy, metalowy, elektroniczny, chemiczny, włókienniczy, skórzany, spożywczy, hutniczy, topograficzny i litograficzny. Turyn słynie także z produkcji czekolady i wina. Miasto to ma również bardzo ważny węzeł drogowy, kolejowy i lotniczy o znaczeniu międzynarodowym. Te wszystkie czynniki sprawiają, że Turyn jest najbogatszym miastem na świecie, którego dochód narodowy brutto wynosi 58 mln dolarów.

 turyn1

Po drugie Turyn to przede wszystkim przepiękne miasto, jakkolwiek banalnie może to zabrzmieć. Eleganckie kwartały kamienic, wybrukowane zabytkową kostką place, cudowne kościoły, majestatyczne muzea i zamki. Pomiędzy zadbaną i przepięknie zaprojektowaną zabudową prowadzą nas liczne aleje, deptaki i szerokie ulice, po których jeżdżą – tak rzadko spotykane we Włoszech – tramwaje. Jak przystało na północne regiony Włoch, w oczy rzuca się dobrze zadbana zieleń miejska.

Po trzecie do Turynu można przyjechać, aby zwiedzić ciekawe miejsca w tym mieście. Miasto to mimo dobrze rozwijającego się przemysłu zachowało także wiele zabytków. Są to przede wszystkim kościoły i pałacówki. Jedną z nich jest np. renesansowa katedra, która została wzniesiona w XV – XVII w., Palazzo dell’Academia delle Scienze z XVII w., Palazzo Madama z XII – XV w., ze zbiorami Muzeum Sztuki Antycznej. Najcenniejszą kolekcję spośród muzeów miasta posiada Muzeum Egipskie, którego zbiory ustępują jedynie Muzeum Kairskiemu. Park miejski (Parco del Valentino) jest jednocześnie skansenem wsi piemonckiej. Poza tym Turyn znany jest również ze swoich renomowanych uniwersytetów. Uniwersytety te są znane głównie ze studiów historii, ekonomi i nauk ścisłych. Uniwersytet w Turynie założono w 1404 r. i od tego czasu powstało kilka ważnych instytucji oświatowych, m.in. Galeria Akademii Albertina (w 1652 r.), Państwowe Konserwatorium im. Giuseppe Verdiego (w 1867 r.), Uniwersytecki Instytut Studiów Europejskich (w 1952 r.), oraz Instytut Organizacji Handlu i Przemysłu (w 1935 r.). W Turynie mieszczą się także liczne muzea, np. Narodowe Muzeum Automobilizmu, Muzeum Egipskie i Muzeum Kinematografii, zoologiczne, artylerii, mineralogiczne i górskie.

Mam nadzieję, że w pełni uzasadniłam stwierdzenie iż Turyn to stolica elit, który jest najważniejszym ośrodkiem kulturalnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *